fbpx Skip to main content

Vállalkozói bőségszemlélet 8: KÖNNYEDSÉG

Szerző: 2023. július 23.július 27th, 2023Egyéb

Figyeld meg, és gondolkodj el azon, hogy a vállalkozói sikerhez hogyan járul hozzá a benned is megteremthető könnyedség.

Milyen helyzetekben van benned természetes könnyedség, és milyenekben nincs? Mit tudsz tenni azért, hogy egyre több könnyedség legyen benned, miközben vállalkozásodat építed?

Hiányszemléletben erőlködsz

Nem fizikailag, hanem érzelmileg és lelkileg.

Pénz tekintetében a domináns gondolatod az, hogy „Jaj, csak biztosítani tudjam az anyagiakat”, ezért erre összpontosítasz. A fő kérdésed: “Mennyi a bevétel?”

A munkával  való  azonosulás  hiányzik,  ezért  érzelmileg  nem  kötődsz hozzá. Többnyire alacsony érzelmi töltettel végzed a munkádat, és emiatt az eredmény legfeljebb középszerű.

Az alacsony érzelmi töltet, a fejlődés és az életcélok hiánya, a kedvetlenség erőlködéshez vezet. Ez az, amikor „erőt kell venned magadon”, hogy dolgozz, hogy rávedd magad, hogy „tedd a dolgodat”, miközben valami másra vágysz. Amikor kedved van valamihez, de mást „kell” csinálnod, az valamilyen szinten mindig erőlködés.

Erőlködik az a vezető, aki dominánsan autokratikus, utasításos módon bánik a beosztottaival, és főleg anyagiakkal próbálja őket motiválni.

Erőlködik az az értékesítő, aki nem készült fel jól egy tárgyalásra, és árengedménnyel  próbálja  döntésre  bírni a vevőt. Akkor is erőlködik, amikor mondja, mondja, és csak mondja a magáét, anélkül, hogy a potenciális vevő igényeit kiderítené.

Erőlködik az a projektvezető is, aki nem végezte el a projekt alapos tervezését, és végül kicsúszik a határidőből.

Erőlködik az a munkatárs is, akinek alacsony az önértékelése, és mindenáron azon igyekszik, hogy kiváltsa mások dicséretét.  (Pályakezdő fiatalként néha én is csináltam ezt.)

Az erőlködés jó részben annak a jele, hogy az illető nem a valós potenciálján él és dolgozik.

Fiatal, pályakezdő koromban tartottam egyszer egy előadást. A tartalmat nagyon a magaménak éreztem, de hallgatóság elé kiállni, hát az akkor még nem ment túl könnyen. A végén odajött egy kollégám, és azt mondta: „Jó, jó, Tamás, ez mind szép és jó, de minek kell annyira kiabálni?”

Akkoriban nem volt még szinte semmi gyakorlatom előadások tartásában, és tele voltam kétségekkel is, hogy vajon hogyan hatok mások előtt. Az volt az érzésem, hogy „ez nem elég jó”, és ezt tudattalanul túl erős hanggal próbáltam kompenzálni. Erőlködtem.

Bőségszemléletben azonosulsz a vállalkozásoddal

Szereted amit csinálsz, többnyire van kedved hozzá. Ezért könnyedén teszed a dolgodat.

Van személyes jövőképed, magas az életeddel, a vállalkozásoddal kapcsolatos érzelmi tölteted. Így nagyon sok mindent könnyű megtenned. Könnyű nekifognod, könnyű hibákat elkövetned, és belőlük tanulnod.

Könnyű változtatnod, és könnyű kitartanod.

Könnyű fejlődnöd.

Könnyű továbblépned, és több bevételt elérned.

Vezetőként humánusan bánsz az embereiddel, így serkented őket nagyobb teljesítményre, sikerrel.

Értékesítőként jól felkészülsz minden tárgyalásra. Mielőtt a saját termékedről vagy szolgáltatásodról beszélnél, beszélteted a potenciális vevőt. Nyitott kérdésekkel deríted ki, hogy mik az ő valós igényei.

Felépíted a termékedet vagy szolgáltatásodat a vevő fejében, hogy a vevő még véletlenül se kételkedjen az árban. Ezért nem érzed, hogy neked árengedményt kellene adnod.

Projektvezetőként jól működő tervet készítesz, ami szinte önmagát valósítja meg.

Mindennapjaid teendői számodra annyira természetesek, hogy semmi szükséged dicséretre vagy elismerésre. Az önmagadnak adott dicséret nem más, mint a jól végzett munka öröme.

A lelki-érzelmi könnyedség kiváló alapot ad a kiemelkedő teljesítményhez. Amikor egy új projektet indítasz, arra jól felkészülsz, majd sikerre viszed.

Mindig arra törekszel, hogy a maximumot hozd ki magadból, ezért a valós potenciálodhoz nagyon közeli teljesítményt nyújtasz.

A kiemelkedő teljesítmények könnyedén születnek

A kiemelkedő teljesítmények nem erőlködésből és nem erőltetésből születnek, hanem épp ellenkezőleg: a cselekvést belső vágyak inspirálják.

Itt is a többet ésszel, mint erővel elve érvényesül. De mondhatnám azt is, hogy többet lélekkel és érzelmekkel, mint fejjel és gondolatokkal.

Amikor érzelmileg vagy lelkileg erőlteted magad, akkor az agyi ereid összehúzódnak, kevesebb oxigén jut az agyadba, ezért kisebb teljesítményre vagy képes.

Erőlködésből legfeljebb középszerű teljesítmény születhet. A könnyed – laza, rugalmas – állapot fontos ahhoz, hogy optimálisan működj.

Változásra, így növekedésre képtelen vállalkozók sokasága erőlködik: mert több bevételt szeretne, de az nem jön; mert nem érzi jól magát; mert nem bontja le a belső akadályait; mert ragaszkodik a téves énképéhez; mert sehol nem tanítják, hogyan valósítsa meg az álmait.

Számtalan, a mindennapi életből származó példa igazolja: ahhoz, hogy valami kiemelkedően hatékony módon megvalósuljon, természetességre, könnyedségre van szükség. A kiemelkedő teljesítmény pont erről szól.

Minél inkább erőlteted, annál kevésbé megy.

Bizonyára előfordult már veled, hogy egy régi, sokat használt zárban a kulcsot csak nehezen tudtad elfordítani. Amikor nem tudod átfordítani, megpróbálhatod erőltetve. Ezzel azt kockáztatod, hogy a kulcs beletörik a zárba. Könnyed mozdulatokkal megpróbálhatod úgy irányítani a kulcsot, hogy az  mégis átforduljon. De a legjobb szétszedni a zárat, megtisztítani, megjavítani, megolajozni, és utána könnyen fordul majd a kulcs. A kulcs könnyed átfordításához éppen ez hiányzott: a javítás, a tisztítás és az olaj.

Amikor Archimédesz törvényét tanultuk a középiskolában, a fizika tanárunk rámutatott, hogy ha nem tudsz úszni, és egy csónakból beesel a vízbe, az a legrosszabb, ha elkezdesz kapálózni és csapkodni, hogy a felszínen maradj, mert így biztos, hogy alámerülsz. Ám ha lassú mozdulatokkal evickélve, nyugodtan  felfekszel a víz színére, biztosítva, hogy az arcod kint maradjon a vízből, nem fogsz elsüllyedni, és így erőlködés nélkül tudsz majd venni levegőt.

A víz felszínén maradás feltétele: Archimédesz törvényének ismeretében az a döntés, hogy nyugodt maradsz, tested nagy részét víz alatt tartod, és csak az arcodat emeled ki (a tarkód is legyen a vízben, még a füled is).

Amikor egy nagyvárosban a villamos behúz a megállóba, ahol sokan várnak, rengetegen tömörülnek az ajtók előtt, abbéli igyekezetükben, hogy jaj, nehogy az orruk előtt csukódjon be az ajtó, és lemaradjanak a villamosról. De minél nagyobb a tömeg az ajtók előtt, annál nehezebben tudnak leszállni a villamossal érkezők, és annál nehezebb lesz felszállni.

A sportból is számtalan példa hozható.

Bizonyára megfigyelted, hogy egy ökölvívó a ringben nem megfeszített izmokkal, görcsösen áll az ellenfél előtt, hanem lazán, rugalmasan mozog. A megfelelő pillanatot várja, amikor vagy elmozdul az ellenfél ütése elől, vagy ő maga indít egy ütést az ellenfél felé, miközben maximálisan figyeli őt,  annak minden apró mozdulatát. Izmai akkor tudnak gyorsan, hatékonyan reagálni, ha lazák. Merev izomzattal a reakció lassú.

Láttál már görcsösen játszó zongoraművészt? Nem hiszem. Szépen zenélni bármilyen hangszeren csak úgy lehet, hogy teljes összhang van az ember, a darab és a hangszer között. A művész eggyé válik a darabbal, amit játszik, és minden hang tökéletesen illeszkedik a többihez. Az eredmény: gyönyörű, élvezetes zenei élmény. Erőlködésnek helye nincs. Olyan elmeállapot ez, amikor a negatív gondolatok háttérbe szorulnak, és a művész teljes mentális kapacitásával egyetlen tevékenységre irányítja a figyelmét.

Érzelmi-lelki könnyedség a vállalkozásodban

Gondolj most egy pillanatig a munkádra. Arra az állapotra, ami reggel munkára készülődve, sokszor munka közben, majd a nap végén jellemez téged. Lelkes  vagy?  Tele  vagy  pozitív  gondolatokkal? Izgalmasnak  tartod, amit csinálsz? Mennyire élvezed a megbeszéléseket? Hogy érzed magad, amikor hív egy ügyfeled? Az aznapi sikerélményektől lelkileg-érzelmileg a nap végén fel vagy-e töltődve?

Ha válaszod az, hogy nem, akkor tudd, hogy a nap során nem nyújtasz maximális teljesítményt, legfeljebb középszerűt. Ez pedig azt jelenti, hogy éppenséggel nem haladsz az álmaid felé, inkább egy helyben topogsz. Még akkor is, ha „jól” elvégzed a munkádat.

Középszerű teljesítménnyel vállalkozást nagyobbra fejleszteni nem lehet.

A kiemelkedő vállalkozói teljesítményhez szükséges érzelmi-lelki könnyedségben nincs helye sem unalomnak, sem szorongásnak, sem fásultságnak, sem félelemnek.  Figyelem, érzelmi-lelki könnyedségről beszélek. A félelem érzelmi-lelki terhet jelent. Abból nem lesz könnyedség. A félelem legyőzéséből egy idő után már igen.

A kiemelkedő vállalkozói teljesítményhez lelkesedésre, önbizalomra és arra a tudatos döntésre van szükség, hogy félelmed ellenére is cselekedni fogsz.

A félelem ellenére való cselekvés elsőrendű haszna az, hogy kitágul a komfortzónád. Ez azt jelenti, hogy a félelem elmúlt. A komfortzónád folyamatos növelése révén egyre inkább képessé válsz olyan dolgokat megtenni, amelyek közelíteni fognak az álmaidhoz, de amely dolgokat vállalkozók sokasága soha  meg  nem  tenne.

Annak  ellenére,  hogy  törvényes,  etikus és morálisan elfogadható dolgokról van szó, egyszerűen azért nem teszi meg a legtöbb vállalkozó, mert fél, és még nem tudja  kezelni a gátló érzelmeit.

Sok vállalkozó azért nem képes növekedési pályára állni, mert a saját életéhez való viszonyában a hiányszemlélet dominál. Azt hiszi, hogy ez az élet, nekem ez a sors jutott, ezt kell szeretnem.

Pedig dehogyis.

Ha nem vagy lelkes a vállalkozásod és annak jövője iránt, akkor az égvilágon semmi sem indokolja (még a jelenlegi bevételeid sem), hogy azt ugyanúgy, ahogy most csinálod, tovább csináld. Ha abból, amit teszel, nem az álmaidat valósítod meg, akkor onnan tovább kell lépned.

El kell juttatnod magad oda, hogy a vállalkozásodban hosszú távon akarj, és legyél is képes maximális teljesítményt nyújtani.

El kell juttatnod magad oda, hogy lelkesedéssel és könnyedén tedd azt, amit teszel.

El kell juttatnod magad oda, hogy akarj nagyban gondolkodni, és akarj vezetővé válni mások és önmagad hasznára.

Erre csak akkor leszel képes, ha folyamatosan dolgozol a belső korlátaid lebontásán.

Miután képes leszel fenntartani magadban a nagyon pozitív érzelmi-lelki töltetet, sokkal többet fogsz tenni a vállalkozásodért. Ekkor leszel képes arra, hogy kiemelkedő teljesítményt nyújtva, könnyedén hozd lendületbe a vállalkozásodat.

„Ne azt kérdezd, hogy mire van szüksége a világnak; kérdezd azt, hogy mitől fogsz életre kelni? Aztán tedd azt. Mert a világnak olyan emberekre van szüksége, akik életre keltek.”

– Howard Thurman

Tetszett? Oszd meg a megfelelő gombra kattintva!

Hozzászólások

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .