fbpx Skip to main content

Vállalkozói bőségszemlélet 7: EGYÜTTMŰKÖDÉS

Szerző: 2023. július 17.Egyéb

Figyeld meg, és gondolkodj el azon, hogy a vállalkozói sikerhez hogyan járul hozzá a másokkal való együttműködés.

Gondolkozz el azon, hogy a múltban milyen együttműködéseket alakítottál ki másokkal, és milyen hasznod volt belőlük. Tedd meg ugyanezt a jelen helyzetedre is.

Vállalkozás a függetlenség útja?

Dolgoztál valamikor te is alkalmazottként, egy munkahelyen? Volt-e olyan, hogy úgy gondoltál egy vállalkozásra, mint a függetlenség megteremtésének lehetőségére? És miután megteremtetted a vállalkozásodat, mi volt ezzel kapcsolatban a tapasztalatod?

Vizsgáljuk meg mi az, hogy függetlenség? Tényleg arra vágyunk? És vajon mennyire igaz, hogy vállalkozóként az ember független?

Fiatal pályakezdőként elsősorban kapni szeretnél. „Beállsz dolgozni”, mert kell a fizetés (lehet, hogy te már nagyon korán elkezdtél vállalkozni, de sokan vagyunk – én is -, akik csak később kezdtünk vállalkozni). Elkezdsz adni, mert másképp nem lesz fizetés. Ami az iskolarendszert követően ilyenkor nagyon meredek fejlődési pálya – nekem az volt -, az, hogy megtanulsz csapatban dolgozni, másokkal együttműködni (az iskolarendszer ezt nemcsak, hogy nem támogatta, de egyenesen büntette).  A munkahelyeden rádöbbensz, hogy együtt, közösen – csapatban – sokkal többet el lehet érni, mint egyedül. Ugyanakkor a munkád tárgyát, és annak sok részletét továbbra is a munkáltatód határozza meg, és ebben az értelemben függőségi viszonyban vagy vele.

Annak függvényében, hogy mennyire szereted a munkádat, mennyire tudsz azonosulni vele, és, hogy mennyire tudsz tényleg együttműködni másokkal, többé-kevésbé vágyhatsz valamilyen szabadságra vagy függetlenségre.

Elsősorban talán azért, hogy te határozhasd meg a munkád tárgyát. Ez különösen akkor fontos, ha van egy olyan terület, ami számodra olyan fontos, amiben olyan erős szenvedéllyel hiszel, és ami folyamatosan vonz, hogy azon a területen dolgozva szeretnél “megélni”. Ettől magasabb szinten ezen a területen szeretnél másokat szolgálni.

Szintén a függetlenség vágyát erősítheti az is, ha az adott területen vannak eredeti ötleteid, amikkel kapcsolatban érzed, hogy azokat ki kell adnod magadból, amikkel kapcsolatban sejted, hogy egy pénzzé tehető kínálatot is ki tudsz fejleszteni belőle.

Így értelemszerűen adódik, hogy előbb-utóbb vállalkozást indíts, amiben megélheted ezt a vágyadat, és a munkád tárgya tekintetében a függetlenséget.

Megvan tehát a függetlenség: szabadon, mindenkitől függetlenül választhatod meg a munkád tárgyát, és örömödet leled abban, hogy azt csinálhatod, amit nagyon szeretsz, és amiben nagyon hiszel.

Ugyanakkor azt is megtapasztalod, hogy a vállalkozásod építése közben folyamatosan együtt kell működni másokkal. Könyvelő, ügyvéd, marketinges, programozók és a sort hosszan sorolhatnám. Mert egyedül nem megy. Ha jól csinálod, és vállalkozásodban egyedül dolgozva sikerül növekedést elérni, előbb-utóbb a munkádba kényszerülsz másokat is bevonni. Felmerül a munkatársak felvételének a gondolata. Újabb emberek, akikkel szintén együtt kell működni. Mégpedig vezetőként.

Ebben a tekintetben függsz másoktól: függsz mindazoktól, akiktől te valami fontosat kapsz. Ugyanakkor ők is függnek tőled, mert ők is kapnak tőled valamit cserébe azért, amit ők adnak neked.

És máris ott vagy az emberi kapcsolatok legmagasabb szintjén, az együttműködésre épített kölcsönös függőség szintjén.

Az együttműködésre épített emberi kapcsolatokban én is gazdagítalak téged, te is engem. Az együttműködésből mindketten nyerünk. Egy meg egy több mint kettő.

Még egyszer: ez nem függetlenség. Ez kölcsönös függőség. Az emberi kapcsolatok legmagasabb szintje.

Együttműködés a gazdaságban

Egy jól működő közösség tagjai kölcsönösen és véget nem érően adnak egymásnak.

A pék megsüti a kenyeret, amiből a buszsofőr és a családja eszik.

A buszsofőr vezeti a buszt, amellyel a banki hitelügyintéző reggel bemegy a munkahelyére.

A banki hitelügyintéző segít a pékséget üzemeltető vállalkozónak hitelt felvenni.

Ez a vállalkozó a hitelből munkahelyteremtő fejlesztésekbe kezd, így újabb pékeknek tud munkát adni, és még több embert tud majd kiszolgálni pékáruval.

A gazdaságban számtalan ilyen kölcsönös függőségi ciklust figyelhetünk meg, amelyek emberek sokaságát szolgálják, és egyre nagyobb bőséget hoznak létre.

Mindenki ad, és mindenki kap is.

Ha megfigyeled amit fent leírtam, az nem más, mint a megteremtett érték áramlása.

Vállalkozóként azok lesznek sikeresebbek, akik a vállalkozásuk (és saját életük) érdekében kialakítják a számukra megfelelő kölcsönös függőségi viszonyokat a környezetükkel. Azok, akik egyszerre adnak és kapnak is, egyre magasabb szinten. Akik úgy akarnak gazdagodni, hogy azzal másokat is gazdagítanak.

Először nem anyagiakban (bizalom, hitelesség, figyelem, szakértelem, tudás stb.) aminek később eredménye lesz az anyagiakban történő gazdagodás is – mindkét félnek.

Azoknak, akik  csak egy  irányban  működő függőségi  viszonyt  tartanak  fenn („adjanak  nekem”  –  ilyen-olyan  támogatásokat,  pénz  formájában),  csak nagyon kevés jut. Szintén kevés jut azoknak, akik folyamatosan a függetlenségre törekednek.

Vannak vállalkozók, akik (főleg induláskor) az individualizmus mítoszában hisznek. Azt hiszik, hogy ők egyedül, mások segítsége nélkül mindent el tudnak érni. Mint amikor az akciófilmek hősei magányos farkasként minden akadállyal megküzdenek, és egyedül mindent elérnek.

Ám ők is megtapasztalják, hogy a valóságban ez nincs így. A kényszer – napi 12-14 óra munka, hétvégén is – rá fogja vinni őket, hogy tanuljanak meg másokkal együttműködni, a munkatársaiknak delegálni.

A kiemelkedő teljesítmény mögött mindig csapatmunka van. Ha egy nagyobb szervezetet irányítasz, akkor ott állnak melletted a téged segítő munkatársak: a  személyi asszisztensed, a humánerőforrás-vezetőd, a pénzügyi vezetőd, a funkcionális divíziók vezetői és mások.

Egy  kiemelkedő  eredményeket  elért  sportolónál  sem  elég  a  tehetség. Szükség  van  a  gyakorlásra,  a  technikákra  és  a  fizikai  kondícióra,  de másokkal való együttműködés – csapatmunka – nélkül nem fog egyre több versenyen kiemelkedő teljesítményt nyújtani. Az edzővel, a szponzorokkal, a  családtagokkal, és ki tudja még hány – a céljai elérésében őt segítő – emberrel kell együttműködnie ahhoz, hogy a jó eredmények megszülethessenek.

Az együttműködés egyéni vállalkozóként – alád rendelt munkatársak nélkül – is fontos: a beszállítókkal, igénybe vett tanácsadókkal neked is meg kell tanulnod együttműködni – és miután ezt megtanultad, rendkívül hálás leszel nekik azért a sok teherért, amit ők levesznek a válladról.

Vállalkozásod sikeréhez a kölcsönös függőségben létrejövő emberi interakciók megléte elengedhetetlen feltétel.

Eleged van már abból, hogy minden problémával egyedül kell megküzdened?

Eleged van már abból, hogy ha adódik egy kérdés, nem tudod kihez fordulj?

Eleged van már a vállalkozói magányodból?

Szeretnéd, hogy hétről hétre költséghatékonyan és gyorsan meg tudd oldani a problémák nagy többségét?

Ha igen, akkor nézd meg, mit nyerhetsz egy Mastermind csoportom tagjaként – ehhez kattints az alábbi linkre:

Sikertervezés mastermind csoport >>

Nézd meg a videót, figyelmesen olvasd végig, és töltsd le, majd olvasd el mindkét szabályzatot.

Egyedül. Ne!

Legyenek. Támogató. Társaid.

Vállalkozásod fejlődjön gyorsabban.

Kapj értékes visszajelzéseket.

Hozd meg gyorsabban a döntéseket.

Meríts egy Mastermind csoport közös energiájából.

A dagály minden hajót egyszerre emel fel.

27 különféle hasznod lehet a részvételből – kattints a linkre, olvasd végig, nézd meg a videót is:

Sikertervezés mastermind csoport >>

Tetszett? Oszd meg a megfelelő gombra kattintva!

Hozzászólások

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .