fbpx Skip to main content

Vállalkozói bőségszemlélet 1: CSERE

Szerző: 2023. július 6.július 7th, 2023Egyéb

Figyeld meg, és gondolkodj el azon, hogy a bőséghez cserének kell lennie.

A világban meglévő bőség egyik legkönnyebben megfigyelhető bizonyítéka az emberi test.

Csere az emberi testben

Az egyik cserefolyamat a tüdőben zajlik. Oxigén be, szén-dioxid ki. A megfelelő mértékben. Nyugalmi állapotban adott mennyiség, sportolás közben több. De mindig egyenlő mértékben történik a csere.

Táplálkozás: ami bemegy, annak valahol ki is kell jönnie. Egy része energia formájában (amit a test felhasznál), más része kiürül. Az emberi test a külvilággal cserében van.

Ha ez az egyensúly felborul – bármelyik irányban, az felborítja a test egyensúlyát és bőségét (elhízás vagy anorexia stb.). Ilyenkor csökken a test bősége.

Emberi kapcsolatok

Anyai nagymamámra volt jellemző, hogy nehezen fogadott el, ha neki adni akartak. Ajándékot, segítséget stb. Mindig csak ő akart adni. “Nekem ne adjatok” – mondta.  Ennek valószínű, hogy a mélyben húzódó önszeretet-hiány volt az oka. Ezzel sajnos azoknak az örömét is gátolta, akik örömmel adtak volna neki, de ő ezt nehezen fogadta.

Az természetesen rendben van, hogy felkínált és fölöslegesnek ítélt segítséget nem fogad el az ember, de kérdés, hogy hol a határ? Leszámítva extrém helyzeteket (pl. beteg házastárs ápolása) felnőtt-felnőtt kapcsolatokban az adok-kapok cseréjének hosszú távon kiegyenlítettnek kell lennie. Az nem sokáig tartható fenn, ha az egyik sokkal többet tesz bele a kapcsolatba, mint a másik.

Kiegyensúlyozott, mindkét fél megelégedését szolgáló cserének kell lennie közötted és a munkatársad között is. Ha te a munkatársadnak folyton csak adsz – munkát, felelősséget, eszközöket, folyamatokat, képzést és támogatást -, de adott idő után sem látod azt, hogy ő azt a teljesítményt nyújtaná, amit te joggal elvársz tőle, logikus, hogy előbb-utóbb el fogod bocsátani.

Ez fennállhat a munkatársad részéről is: ha ő úgy ítéli meg, hogy jóval többet ad neked – teljesítményt, odafigyelést, munkával töltött időt stb. -, mint amennyit kap tőled – fizetést, juttatásokat, elismerést, támogatást, karrier lehetőséget -, esélyes, hogy előbb-utóbb más munka után fog nézni.

A bőség megteremtéséhez a cserének az emberi kapcsolatokban meg kell lennie.

Csere a gazdasági életben

Amíg a pénzt nem találták fel, az emberek barter alapon cseréltek értéket – terméket termékért vagy szolgálatásért. Később a pénz jelentősen megkönnyítette a cserét.

A cserével mindkét fél jól jár. Ha nekem van kecském, de nincs legelőm, és neked van legelőd, de nincs kecskéd, akkor engedd a kecskémet legelni a legelődön, és én megosztom veled a tejet és a sajtot. Így mindhárman jól jártunk: te is, én is, a kecske is! Ha ez a csere nem történik meg, mindketten éhesek maradunk, és a kecske megdöglik.

Amikor valaki csere nélkül elveszi valaki másnak a tulajdonát, azt ma is lopásnak hívjuk, és bűncselekménynek számít. Miért? Mert a bőség ellen hat. Csak az egyik fél “jár jól” , a másik meg pórul. Azért az idézőjel, mert igazából a tolvaj sem járt jól, mert bár birtokolja amit ellopott, szerzett magának egy vagy több ellenséget, a bizalom iránta (még ismeretlenül is) nullára csökkent, és félhet, hogy lebukik. A bőséghez pedig egyrészt kell az emberek közötti bizalom, másrészt aki félelemben él, az nem bőségben él.

Egy ország – sőt, az egész világ – gazdasága aszerint fejlődik, hogy a gazdaság különböző szereplői milyen szinten cserélnek egymással értéket. Beszállító és vevő között mindig csere van. Vállalkozóként akkor vagy sikeres, ha képessé teszed magad, hogy magas  szinten kínálj másoknak – és cserélj velük – értéket. Minél több értéket adsz, annál több értéket – pénzt – kapsz cserébe. Hogy ez nem minden esetben  történik így – lásd körbe tartozások a gazdasági életben vagy alacsony fizetések a közoktatásban –, az más kérdés, de ha bőséget akarunk létrehozni, akkor cserének kell történnie. Mégpedig a megfelelő szinten.

Vállalkozóként minél több valós és fizetőképes igény kielégítésére válsz képessé, annál több pénz lehet a jutalmad.

Végül, de nem utolsósorban: internet

Gondolj bele, hogy a világ számítógépeinek ez a hihetetlen, globális összekapcsoltsága, amit internetnek nevezünk, a bőségnek milyen újabb, korábban soha nem látott szintjét teszi lehetővé! Gondolj az erőforrások megosztására (pl. Airbnb), az otthon kényelméből online intézett ügyekre (online bankolás, utazáshoz menetjegy vásárlás stb.) vagy távdiagnosztika (pl. radiológia). Mindezt az információ csere korábban soha nem tapasztalt szintjének köszönhetően.

Fentieken túl még számtalan példát lehet találni arra, hogy a bőség – értsd: anyagi, pénzügyi gyarapodás – csere által jön létre.

Mindig tartsd szem előtt, hogy vállalkozásod fejlődéséhez a csere elvét tisztelned és működtetned kell.

Tetszett? Oszd meg a megfelelő gombra kattintva!

Hozzászólások

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .