fbpx Skip to main content

Vállalkozás indítása az álmod?

Szerző: 2016. április 17.május 27th, 2022Siker

Ha egy saját vállalkozás indítása az álmod, és még nincs vállalkozói, cégvezetési tapasztalatod, az alábbi nyolc lépés neked szól. A cél velük az, hogy az indulás jól elő legyen készítve. Mivel az induló vállalkozások több mint 90%-a egy éven belül csődbe megy, ez rendkívül fontos.

Egy vállalkozás indítása – korábbi tapasztalat hiányában – nem a pénzzel kezdődik, és nem is a cég bejegyzésével!

Kezdd ezzel a nyolc lépéssel:

1. Határozd meg nagyon pontosan, hogy miért szeretnél saját vállalkozást indítani!

Bármilyen cél eléréséhez a miért kérdés megválaszolása a legfontosabb. Találnod kell erős, téged nagyon motiváló válaszokat, hogy miért is szeretnél saját vállalkozást.

Miért állsz készen bármilyen akadályt legyőzni, ami a vállalkozás indítása útjában áll? Erre meg kell találnod a választ. Mert lesznek akadályok, arra mérget vehetsz!

Vegyél egy ív papírt és írd le az összes választ, ami eszedbe jut. Ne bíráld a válaszokat, csak írd le. Addig írj, amíg bár valami is az eszedbe jut. Engedd szabadon a fantáziádat. Megállás nélkül írj.

Képzeld el, hogy mennyi minden lehetővé fog válni az életedben, amikor a saját vállalkozásod már jól megy. Nélküled is. Képzeld el az anyagi bőséget. És a szabadidőt is, amit lehetővé tesz.

Szóval: miért?

Írd le!

Mi adja az elképzelt vállalkozással kapcsolatos örömödet? Hol van benne a szenvedélyed?

Milyen képességeket fogsz kifejleszteni – és átadni gyermekeidnek?

Hány embertől fogsz lelkedet simogató pozitív visszajelzést kapni, hogy milyen ügyes vagy? Hányan fogják mondani, hogy mennyire örülnek, hogy tőled vásárolhatnak, mert azt a minőséget csak tőled lehet megkapni?

Hová fogtok menni nyaralni? Évente hányszor? Milyen ajándékkal fogod meglepni szeretteidet karácsonykor? Milyen házba fogtok költözni? stb.

Addig írj, amíg úgy nem érzed, hogy találtál elég, téged megfelelően motiváló választ a kérdésre, hogy miért?

2. Határozd meg a vállalkozói személyes jövőképedet!

Ez nagy mértékben összefügg az előző ponttal. Fontos, hogy a vállalkozás indításának gondolata téged eljuttasson oda, ahová tényleg el szeretnél jutni. A jövőkép kialakítása azért fontos, hogy ténylegesen, félreérthetetlenül meghatározd, hová is szeretnél eljutni.

A személyes jövőképed juttat majd el téged oda, hogy a vállalkozás indítása lesz az a pillanat, amikor elmondhatod, hogy életed legszebb része még hátra van.

Nagyon sok ember nem oda jut az életében, ahová szeretne. Egyszerűen azért, mert nincs kristálytiszta jövőképe. Ezért nincsenek életcéljai sem.

Vegyél egy papírt és írd le mindazt, hogy az elképzelt jövőben:

• Milyen emberré váltál?

• Milyen tevékenységek töltik ki a mindennapjaidat?

• Miket birtokolsz? (anyagiak és nem anyagiak egyaránt)

Ez a személyes jövőképed. Ez az, amit meg szeretnél valósítani. A vállalkozás indítása és sikerre vitele ennek van alárendelve.

Addig semmit ne csinálj vállalkozás indítása ügyében, amíg nem építetted fel a vállalkozói személyes jövőképedet, helyesen!

3. Keress fel legalább öt sikeres vállalkozót és beszélj velük!

Tedd fel nekik a következő kérdéseket:

• Mi a jó abban, hogy saját vállalkozása van?

• Hogyan jutott arra a döntésre, hogy vállalkozást indítson?

• Hogyan készült fel a vállalkozás indítása előtt?

• Hogyan indult a vállalkozás?

• Milyen nehézségekkel szembesült a vállalkozás indítása és építése során?

• Milyen fordulópontok voltak a vállalkozás indítása és építése során?

• Milyen új perspektívákat tett magáévá ahhoz, hogy sikerre vigye a vállalkozást?

• Voltak-e olyan helyzetek, amikor azt hitte, hogy itt a csőd és aztán valahogy mégiscsak úrrá lett a helyzeten?

• Hogyan tudta egyeztetni a vállalkozásra szükséges időt és energiát a családdal?

• Mi a különbség a között, hogy a vállalkozásÁN és a között, hogy a vállalkozásáBAN dolgozik?

• Milyen lehetőségeket fedezett fel a vállalkozás indítása és építése során?

• Mi a legfőbb tanulsága az egészből?

• Mit tanácsol neked, aki saját vállalkozás indításán álmodozol?

• Kivel érdemes még beszélned?

Bátran találj ki még további kérdéseket, amelyeket feltehetsz egy sikeres vállalkozónak.

Higgy benne, hogy a sikeres emberek örömmel megosztják másokkal a tapasztalataikat. Merj inspirálódni a sikeres vállalkozóktól!

4. Ha az öt vállalkozó között találsz egyet, akiről meg tudod állapítani, hogy ott van az életében, ahová te is el szeretnél jutni, kérd fel mentornak!

Ha közöttük nincs ilyen, vagy, ha valakit felkérsz, de nem vállalja el, keress mindaddig, amíg találsz egy mentort.

1995-96-ban Franciaországban dolgoztam egy multinacionális amerikai tanácsadó cég ottani irodájában. Ez alatt az idő alatt valakit társtulajdonossá (partner) léptettek elő. Ez a lehető legnagyobb rang és státusz, amit valaki elérhet. (Rengeteget jelent anyagiakban is.) Amikor megtörtént a bejelentés, odamentem az illetőhöz, gratuláltam neki és megkérdeztem, hogy mi az a három dolog, ami a leginkább segítette abban, hogy ide eljusson.

A következő három dolgot említette:

1. Gondolkozz hosszú távon.

2. Legyen egy jó mentorod.

3. Hozz üzletet.

Egy mentor legnagyobb haszna, hogy olyan lehetőségeket és kockázatokat tud veled megláttatni, amelyeket egyedül esélyed sincs észre venni.

Mindenképpen legyen egy mentorod! Segítségével egy vállalkozás indítása és sikerre vitele sokkal könnyebbé válhat.

5. Tudatosan építsd a kapcsolatrendszeredet!

A vállalkozás indulásakor rengeteget fog számítani a kapcsolati rendszered. Vésd eszedbe az üzleti élet egyik alaptörvényét:

Az emberek attól vásárolnak, annak segítenek, és azt ajánlják tovább, akit ismernek, akit kedvelnek, és akiben megbíznak.

Ha a fenti gondolatot figyelmen kívül hagyod, felejtsd is el, hogy saját vállalkozást indíts.

A fenti gondolat gyakorlatba nem ültetése kizáró feltétele a vállalkozás indításának.

Érdemes megismételni:

Az emberek attól vásárolnak, annak segítenek, és azt ajánlják tovább, akit ismernek, akit kedvelnek, és akiben megbíznak.

Ennek szellemében elemi érdeked, hogy építsd a kapcsolatrendszeredet.

Ezt részben tedd személyesen. Legyen egy szlogened. Készíttess névkártyát. Járj el kapcsolatépítő rendezvényekre és mutatkozz be minél több embernek. Tudd, hogy ilyen rendezvényekre főleg üzletemberek, vállalkozók járnak. Ők azok, akik tudatosan építik a kapcsolataikat. Építsd te is.

Próbálj segíteni nekik, ahogy tudsz. Információval, kapcsolatokkal. Ezzel fogod elérni, hogy megkedveljenek, és jóindulattal legyenek irántad. Mondd el, mi járatban vagy és kérdezz tőlük. Kérj tanácsot és információt. Többet fogsz kapni, mint elhinnéd.

Másrészt tedd ugyanazt on-line módon is (a weben). Hozz létre egy vonzó web-oldalt, ahol a vállalkozásod témájában ingyen közzéteszel egy csomó hasznos információt. Ez azt közvetíti rólad, hogy tudod, miről beszélsz és, hogy érdemes lesz rád odafigyelni az adott témában. Azok, akiket ez a tudás érdekel – ők a leendő potenciális vevőid, – meg fognak kedvelni és meg fognak bízni benned.

Ezzel kvázi létrehozol egy érdeklődői adatbázist, amelynek tagjai – mire elindul a vállalkozásod – már készen fognak állni, hogy rendeljenek tőled.

A kapcsolatépítés egy hosszú távú marketing stratégia, amelyiknek rendkívüli a megtérülési aránya. Ha nem kezded el most, azzal csak veszítesz.

Fontos! Az emberi kapcsolatrendszeredben nem az a fontos, hogy te kit ismersz, hanem az, hogy téged kik ismernek.

Ha ma váltanék alkalmazotti létből vállalkozóira, akkor a vállalkozás indítása előtt hónapokkal, évekkel előre elkezdeném építeni a kapcsolataimat.

Vállalkozásod tervezését kezdd azzal, hogy felépíted a vállalkozói jövőképedet – helyesen. Azért fontos, hogy ezzel kezdd, mert jövőkép nélkül semmi sincs!

6. Irányítsd úgy a jelenlegi munkádat, hogy amin dolgozol, az közelebb vigyen a vállalkozás indítása napjához!

Ha a jelenlegi munka ezt nem biztosítja, akkor kérd át magad olyan pozícióba, ahol olyan képességek fejlődését látod biztosítva, amelyekre szükséged lesz a vállalkozásod sikeres elindításához.

Ha a jelen munkahelyen erre nincs lehetőség, keress olyan állást, ahol erre lehetőség van.

A jelen munkádon keresztül folyamatosan erősítsd a siker kontextusát. Olyan dolgokon dolgozz, amelyek megnövelik annak valószínűségét, hogy később majd sikerrel indíthasd a vállalkozásodat. Folyamatosan közelíts a vállalkozás indítása napjához.

Pl. ha a marketing és az értékesítés az a terület, ahol fejlődnöd kéne, akkor kéresd magad erre a területre. Inkább fejlődj egy ilyen pozícióban alkalmazottként és úgy kövesd el a kezdeti hibákat. Jobb, ha a jelen munkáltatód pénzén hibázol többet. Így a saját vállalkozásodban már kevesebbet fogsz hibázni.

Fogadd meg a vállalkozóktól és leginkább a mentorodtól kapott tanácsokat is! Cselekedj azok mentén is, hogy később majd megspórolj sok pénzt és fejfájást.

Szigorúan szakíts időt arra, hogy erősítsd a vállalkozás indítása sikerének a valószínűségét. Fontos, hogy eljöhessen az a nap, amikor úgy tudsz felmondani a munkahelyeden, hogy másnap már bevételhez jutsz a saját vállalkozásodban. Lehet, hogy ez két, lehet, hogy öt, de lehet, hogy tíz évet fog igénybe venni. Na és? Még mindig jobb, mint, ha soha nem indulsz el.

Akármennyit is vesz igénybe, az 1. pontban feltett kérdésre – miért? – adott válaszok meg kell, hogy adják az erőt az elhatározáshoz, hogy eljuttatod magad a sikeres indulás napjáig. És arra is, hogy az indulás után is kitartasz.

7. Tegyél meg minél többet az önismereted növelése érdekében!

A legfontosabb ismeret az életben az önismeret. Az 1. pont és a 2. pont is több önismerethez juttat.

Gyorsítsd céljaid elérését egy coach támogatásával. Egy coachtól rendkívül értékes visszajelzéseket kaphatsz arról, hogy hogyan viselkedsz, hogyan oldasz meg problémákat, hogyan győzöd le a belső akadályokat. Tanulj NLP-t (Neuro-Lingvisztikai Programozás).

Fejlessz ki magadban a korábbinál sokkal magasabb tudatosságot és felelősséget. Vállalkozói személyes jövőképeden keresztül alkosd meg a számodra ideális életstílust –  mert igazából ezt érdemes megcélozni a saját vállalkozásoddal.

8. Inspirálódj tovább a web-oldalamon található írásokból!

Azért írtam őket, hogy merj hinni a vállalkozásod indításában. Semmi egyéb dolgod nincs, mint elolvasni mindazt, amit az oldalon találsz.

Segíteni fog. Általa könnyebb lesz a vállalkozás indítása.

Ha a fenti nyolc lépés szellemében attitűd-váltást hozol az életeddel és a munkáddal kapcsolatban, az eredmény biztos, hogy nem fog elmaradni. A vállalkozás indítása hamarabb lehetővé fog válni.

Ne feledd:

a legszörnyűbb büntetés, amit egy embernek ki lehet találni, az, hogy késő öregkorában arra kényszerítik, hogy naponta többször egy olyan filmet nézzen végig, amely azt mutatja be, hogy milyen élete lett volna, ha mert volna hinni az álmaiban és mert volna tenni értük.

Mint láthattad, egy vállalkozás indítása – korábbi tapasztalat hiányában – nem a pénzzel kezdődik, és nem is a cég bejegyzésével! Hanem azzal, hogy fejben, szívben és lélekben is készülsz rá.

Hálás leszel önmagadnak, ha nagy önfegyelemmel készülsz rá, a fenti nyolc lépés mentén is.

Tetszett? Oszd meg a megfelelő gombra kattintva!

Hozzászólások

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .