fbpx Skip to main content

Mi a baj a sikerrel?

Szerző: 2016. május 3.Egyéb, Siker

Az, ahogyan bemutatják. Ahogy sokan gondolkodnak róla.

A reklámok, a média sok ember szegénység tudatára építve azt sugallják, hogy a siker az, hogy sok pénzed van, és gazdag vagy. (Hát nem ezért álmodik sok ember a lottó főnyeremény “megütéséről”?)

Nagy ház. Drága autó. Ékszerek. Pénz. Magazinok címlapja. Csillogás. Luxus utak.

Anyagiak! A szegénység tudatú emberekre jellemző, hogy ezekben gondolkodnak. Számukra a biztonságot a pénz, az anyagiak jelentik. “Ha van bőven pénzem, akkor megtehetem, hogy abbahagyom a munkámat, és soha többé nem járok be dolgozni.”

Előre bocsátom: semmi baj ezekkel, legyen bőven, neked is! Dúskálj az anyagiakban, és vegyél részt minél több luxus utazáson. De olvass tovább, hogy megértsd, hol a csapda.

Semmi baj a sikerrel

Ugyanúgy nincs vele baj, mint ahogy nincs baj sem a nukleáris energiával, sem a kábítószerekkel, sem az abortusszal, sem a pénzzel. Ha egy valamivel baj van, az az emberi gondolkodás, az ezekhez való viszonyulás.

A nukleáris energiát lehet használni háborús, és békés célokra is. Emberek döntenek arról, hogyan használják. Használhatják jó dolgokra ugyanúgy, mint szenvedést és pusztulást hozó dolgokra.

A kábítószerek kémiai vegyületek, amik adott hatást gyakorolnak az emberi szervezetre. Emberek döntenek arról, hogyan használják őket. Lehet használni fájdalom csillapításra ugyanúgy, mint szervezetre káros hatást gyakorló adagolásban – kompenzálásként valamilyen belső hiány miatt.

Az abortusszal, a pénzzel és minden mással kapcsolatos viszonyát mindenki egyénileg eldöntheti – és önmagában egyik sem “rossz”, vagy “jó”, az mindig az emberi döntés által lesz “rossz” vagy “jó”.

Sok helyen megjelent már, valószínű, hogy hozzád is eljutottak a Dalai Láma szavai:

Dalai Láma a világnak nincs szüksége több sikeres emberre

Nem tudom hol, mikor és főleg, milyen szavak használatával mondta ezt a Dalai Láma. Feltételezem, hogy nem magyarul mondta, hanem a nem magyarul elhangzó szavait fordította valaki magyarra.

Nem ismerem a Dalai Láma gondolkodását, nem tudom, mit gondol ő arról a fogalomról, hogy siker (bár az első mondatából sejteni lehet). És maximálisan egyetértek a második mondatával.

Ugyanakkor szeretném, hogy a siker ne legyen egy pejoratív fogalom.

Látható és nem látható siker

Egy projekt menedzsmentről szóló könyvben olvastam egy projekt menedzser gondolatait: ő azért büszke arra, hogy infrastrukturális beruházásokon projekt menedzser, mert amikor a családjával – gyerekeivel – utazik, meg tudja említeni egyes helyszíneken, hogy ezt vagy azt az épületet – az építkezést, a munkát – ő szervezte, ő vezette. És ilyenkor a gyermeke is büszke az édesapjára. Látható és nyilvánvaló az édesapja munkájának az eredménye.

Szoftver projekt vezetőként ezt már nehéz elmondani, mert egy vállalatirányítási rendszer vagy egy nem általánosan, nem széles körben használt szoftver már nem annyira látványos, azt sokkal nehezebb “mutogatni”.

Szintén nem széles körben látványos egy orvos munkája: egy egészséges emberről meg nem mondod, hogy valamennyi idővel korábban milyen súlyos betegséggel kezelték – sikeresen.

Hasonlóan, számtalan nem látható, nem nyilvánvaló siker “létezik” körülöttünk nap, mint nap.

Hegymászás

Az a siker, hogy valaki fenn áll a hegycsúcson?

Vagy az, hogy valaki felmászik a csúcsra?

Mert ha van rá mód, akkor lehet, hogy fel lehet jutni drótkötélpályás felvonóval is…

Igen, a kérdés az ötös lottó nyerteseire is érvényes.

Fogyatékosok sportja

Az olimpiai játékokat négy évente száz milliók követik, világszerte.

A fogyatékosok olimpiáját – a paralimpiát – alig. Az ő energiabefektetésük, az edzési tervük és edzési szokásaik, a fogyatékossággal bíró testük teljesítménye talán kevesebb, mint a nem fogyatékosoké?

Merem állítani, hogy sok esetben még több is.

Futball

Igazságtalannak tartom, hogy a futballban a gólt szerző játékos nevét írják ki a kijelzőre, és elsősorban az ő nevét emelik ki a meccsről szóló tudósításokban. Gólt szerző játékos az, akit utoljára ért a labda, mielőtt a labda teljes terjedelmével átjutott volna a gólvonalon. A gólt szerző nevének a kiemelése nagy mértékű igazságtalanság azokkal szemben, akik gól szerzési lehetőséghez juttatták a gólt szerző csapattársukat. Említést sem kap az a hátvéd, aki mondjuk pontosan ívelte előre a labdát (mert észrevette a jól helyezkedő csapattársát), és a gólpasszt adó középpályás sem, aki nélkül nem szerzett volna gólt a gólt szerző. Ritkán említik meg a kapust is, aki lehet, hogy parádés védéseivel mentette meg a csapatát az ellenfél néha biztosnak látszó góljától. A háttérben dolgozó edzőről még valamennyi, de a sportorvosról, a dietetikusról, a sportmasszőrről nem sok szó esik.

Pedig a háttérben komoly csapatmunka zajlott, ami nélkül a gólt szerző játékos lehet, hogy még pályára sem lépett volna.

Vállalkozói siker

“Sikeres” az a vállalkozó, aki felépít egy vállalkozást és szép, nagy háza, drága autója van. Legalábbis sokan ebben mérik a sikert. Abba már kevésbé gondolunk bele, hogy a vállalkozásának felépítésében az ő emberei, akik neki dolgoznak, ugyanúgy benne vannak, és az alkalmazottakat oda juttató emberek (az alkalmazottak szülei, tanárai stb.) sokszor évtizedes munkája ugyanúgy benne van ebben a sikerben.

Természetesen ő maga is sikeres, azzal, hogy elindította a vállalkozást: kockázatot vállalt, megszűnt számára a munkaidő ugyanúgy, mint a fizetés fogalma, 7/24 órában azon járt az agya, hogyan tudja még jobban szolgálni a vevőit, az ügyfeleit. Elsajátított olyan képességeket, amelyeket egy fix fizetéssel járó munkahelyen lehet, hogy soha nem sajátított volna el. Sokszor éjt nappallá téve dolgozott. És a saját embereinek munkát adott, a neki dolgozó emberek kenyeret tudnak tenni az asztalra a családjuknak.

Siker? Az! Méghozzá a javából. Értéket adott a vevőinek ugyanúgy, mint a keze alatt neki dolgozó embereknek.

Sajnos gyakran elfelejtjük azt, hogy a világ és életünk elsősorban nem anyagi természetű. Minden ember sokkal több, mint egy pislogó molekulahalmaz. Vizsgáljuk meg a siker fogalmát ebben a szemléletben!

A látható siker a nem látható sikerből születik

Az emberi hozzáállásból.

Kezdődik az anyaméhben. Amikor egy nő türelemmel, odaadással, kitartással (hányingerek az első trimeszterben?) kihordja gyermekét, majd nem kevés fájdalommal életet ad neki, az nem siker? Ha nem az, akkor mi, könyörgöm? Ugyanez az anyukát támogató apuka részéről: odafigyelés, törődés, támogatás a társa felé (feltéve persze, hogy ez megvan).

Folytatódik csecsemő- és kisgyerekkorban. Mindazt a támogatást, amit szülők és gyakran nagyszülők is adnak egy felcseperedő gyermeknek – együtt játszás, kirándulás, a világ szépségének és jóságának (és a rossz oldalnak is a) megmutatása – , aminek eredménye egy magas önbizalmú (de nem arrogáns), magas önértékelésű (de nem beképzelt), a világot, benne önmagát és más gyermekeket is szerető gyermek, aki felnőve az iskolában is jól teljesít, nem siker? Ha nem, akkor mi, könyörgöm?

Ugyanez, végig. Ha érettségi vagy felsőoktatási tanulmányai után első és további munkahelyén a helyét stabilan megálló ember lesz belőle, az nem siker? Ez azt jelenti, hogy a környezete támogatásával elsajátította a szükséges tudást és kifejlesztette a szükséges képességeket, mindezeket a környezete által nyújtott támogatásnak köszönhetően. Akkor az ő környezete, ahonnan származik, nem sikeres? Ha nem gazdagok, hanem szerényebb bérből élő emberek, akkor ők nem sikeresek? Miközben adtak a világnak egy mások gazdagításához hozzájárulni képes embert?

Sztárok sikerei

Több, világhírű sztár is bizonyította, hogy van olyan siker, amit nem lehet ép ésszel kibírni. Csak kábítószerrel vagy elfajult viselkedéssel. Elvis Presley, Michael Jackson, Whitney Houston, – és legújabban Prince, akiről feltételezik, hogy súlyos kokainfüggő volt -, hogy csak négy nevet említsek.

Nem ismerem az életrajzukat, de az biztos, hogy a megvalósított sikerből valamit nem voltak képesek helyesen kezelni. Ha dúskáltak anyagiakban – mert ők aztán tényleg dúskáltak -, akkor mi hiányzott ahhoz, hogy hosszú és boldog öregkort tudjanak magukénak? Valami nem anyagi dolog hiányzott. A két fülük közül. Önbecsülés? Önszeretet? Önértékelés? Ki tudja. De valami biztos, hogy hiányzott, másképp nem tették volna tönkre önmagukat – saját kezűleg.

Mit gondolok én sikernek?

Elsősorban önmagad meghaladását. Egy adott cél érdekében tett erőfeszítéseid gyümölcsét – még akkor is, ha nem érted el a célt. Persze, nagy öröm elérni a célt, de ha nem érted el, a folyamatban akkor is gazdagabb lettél – valamilyen tudással, valamilyen tapasztalattal. Nem anyagiakban biztos, hogy gazdagabb lettél. Annak függvényében, hogy mikor és mennyire győzted le önmagadat. Ez az a gyümölcse az erőfeszítéseidnek, ami sokkal fontosabb, mint a külső, a látható eredmény.

Sikernek gondolok minden olyan emberi viszonyulást más emberekhez, amellyel más emberek elsősorban nem anyagiakban gazdagabbá válnak. A tudás megosztása, mások inspirálása azzal a céllal, hogy meghaladják önmagukat. Törődés, odafigyelés, lelki-érzelmi-intellektuális táplálás.

Sikernek gondolom azt a folyamatot, amelyben közelebb kerültél életed értelméhez.

Az emberi tudatosság és felelősség eredményes növelését különösen fontos sikernek gondolom.

“Kertész leszek, fát nevelek” – a nagyra nőtt, árnyékot és termést adó fa különösen hasznos siker. Ez a fa lehet a saját családod ugyanúgy, mint egy tágabb közösség, aminek az építésén dolgozol, és ami hosszú távon téged is megtart.

Nem gondolom sikernek az öncélú magamutogatósdit, a “nézd, mi van nekem!” attitűdöt. Ez még elmegy óvodások között. Felnőttek esetében érzelmi és lelki éretlenséget jelent. Nem gondolom sikernek a szegénység mentalitásból (“legyen sok pénzem!”) fakadó karriert, sem a vállalkozást. Amikor az EGO minden és mindenki fölé emelkedik. Különösen nem, ha a folyamat másoknak kárt, fájdalmat és szenvedést (extrém esetben halált – fegyvergyárak) okoz.

Ezek fényében merj sikeres lenni?

Igen, merj sikeres lenni! Mutasd meg képességedet a teremtésre, az alkotásra – úgy, hogy azzal másokat is szolgálsz. Merj sikeres lenni az élet értelmének a keresésében és a tapasztaltak bölcs alkalmazásában. Merj bátornak lenni és merj kiemelkedni a tömegből! Merj vezetővé válni!

Értelemmel, szeretettel. Annak a tudatával, hogy egy napon földi pályafutásod véget fog érni. És az utolsó percekben felteheted magadnak a kérdéseket:

  • mi értelme volt eddig élnem?
  • mit tehettem volna meg, de gyáva voltam megtenni?
  • ki céljának az eszköze voltam?
  • milyen emberré váltam halálom napjáig?

Igen, legyen egy sikerrel teli életed! Elsősorban emberi, és csak másodsorban anyagi szempontból. A Dalai Láma szavait kiegészítve: legyél sikeres abban, hogy békét hozol, gyógyítasz, újítasz, mesélsz és szeretsz.

Tetszett? Oszd meg a megfelelő gombra kattintva!

Join the discussion 2 hozzászólás

  • Csaba szerint:

    Nagyon jó gondolatok, Tamás! Nekem erről Earl Nightingale definíciója jut eszembe. Siker = Egy arra érdemes cél folyamatos megvalósítása. Azt pedig, hogy kinek mi “az arra érdemes cél” saját magának kell meghatároznia.

Hozzászólások

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .